Perakende Sektöründe Özel e-Öğrenimin En Üst 5 Faydası

Perakende endüstrisinde, özel e-öğrenim, perakende çalışanları eğitimi açısından geleneksel eğitmen liderliğindeki eğitimin aksine büyük avantajlar sunmaktadır. Satış personelinin eğitimi, sınırlı eğitim bütçeleri, dağınık iş gücü, yüksek ciro oranları gibi endüstriye özel zorluklar ortaya koymaktadır. Ürün bilgisi, yerleştirme, uyumluluk ve satış becerileri için özel e-öğrenim'i benimsemek, perakendecilerin bu zorlukların üstesinden gelmesine yardımcı olur.


 

Mikro-öğrenme(Microlearning), mobil öğrenme ve oyun oynama gibi yükselen trendlerle e-öğrenme artık daha güçlü ve perakende satış eğitim ihtiyaçlarını daha önce hiç olmadığı gibi gösterebilir. Perakendeciler; zaman ve mekan kısıtlamalarını ortadan kaldırırken, çalışanların ele alınmalarına yardımcı olurken, olumlu bir eğitim YG(Yatırımın Getirisi)'si de sağlamış oluyorlar.

 

Özel e-öğrenimin küresel bir perakende devine nasıl yardımcı olduğunu anlamak için, Perakende Eğitimi için e-Öğrenim Programlarıyla ilgili özel e-öğrenme vaka incelemelerinden birine başvurabilirsiniz. Bu blogda Perakende Sektöründe e-Öğrenmeyi neden kullanmamızın en önemli 5 nedenini görelim.

1.           Mutlu ve Memnun Olmuş Müşteri

Güvenilir bir satış temsilcisi, müşteriye daha iyi ve kendine güvenen bir yol katabilir ve bu da müşteri memnuniyetini sağlayacaktır. Hoş bir müşteri deneyimi, satışları arttırabilirken müşteri sadakatini de arttırabilir.

Müşteriler, satış katına çıkmak yerine çevrimiçi kanallara hızlıca geçiş yaparken; önem sadece satışlara odaklanmış bir işgücü değil, aynı zamanda müşteriyi memnun eden bir işgücü olmak için de değişime geçti. Özel e-öğrenme, müşteri memnuniyetini ve alıcı(tüketici) güvenini arttırmaya ve sonuçta da daha yüksek satış ve kar elde etmeye yardımcı olacak tüm müşteri ihtiyaç soruları hakkında perakende personelini kolayca ele alır.

 

2.         Güncel Ürün Bilgisi

Personel, en son ürün ve hizmetlerle güncel kalırsa, o zaman olduğu yerden emindir ve tüm müşteri sorgularını güvenle cevaplayacaktır. Perakende personelini ürün bilgileri ile birlikte tüm politikalar ve prosedürlerle güncel tutmak, müşterileri ihtiyaçlarına göre doğru ürünlere yönlendirip onlara yardımcı olacağı için başarının anahtarıdır. Çevrimiçi(Online) eğitim, perakende çalışanlarına güncel promosyonlardan haberdar olmaları ve ürün bilgisi hakkında bilgi vermeleri için daha iyi bir fırsat sunmaktadır.

 

Geleneksel eğitim kurslarında, çalışanların en son ürün veya hizmetlerin özellikleri hakkında bilgi sahibi olmaması olasıdır. 
Böyle bir durumda, eğitim yöneticisinin öğrenme materyallerini geliştirmesi ve daha sonra, çok zaman alan belirli bir eğitime, eğitmen veya eğitici ataması yapması gerekecektir.

 

3.         Merkezi, Tutarlı Maliyet Etkili Eğitim

E-öğrenme platformuyla eğitim, coğrafi olarak dağınık işgücüne hızlı ve istikrarlı bir şekilde sorunsuzca yapılabilir. Kendi kendine öğrenme ortamı, tanımlanmış ve standartlaştırılmış eğitim sağlarken en uygun maliyetli çözümdür.

 

4.         İyileştirilmiş Personel Bağlılığı

Perakende işletmelerinde, trendlere ayak uydurmak, rekabet avantajı kazanmak, müşterileri kazanmak ve pazar payını çalmak oldukça zorunlu hale geliyor. Ne yazık ki, Perakende Sektörü yüksek çalışan cirosundan çekmektedir. Çalışanlar her zaman değişmeye devam ederken, yetkin ve iyi eğitilmiş personele sahip olmak gerçekten zor.

 

E-pazarlama, çalışanın katılımının her alanında tüm ilgiyi üzerine çekiyor. Bağlı çalışanların ve eğitim materyallerine erişenler; satışlarını, müşteri hizmetlerini ve memnuniyetlerini arttırabilir. Bu çalışanlar, genellikle ürün ya da süreçler hakkında önceden bilgi sahibi olmadan satış katına atlayanlardan daha mutlu ve daha iyi çalışanlar olma eğilimindedirler. 

Özel e-öğrenme; perakendecilere, iş sorumluluklarını yerine getirmek için ihtiyaç duydukları bilgi ve becerileri kazandırarak katılım oranlarını arttırmalarına yardımcı olur. Buna ek olarak; yeni çalışanları işe alıştırmak, daha düşük maliyetli ve pratik olabilir - çevrimiçi eğitim sayesinde.

 

5.         E-Learning Her Zaman Her Yerde Olabilir

Perakende sektöründeki e-öğrenim'in en önemli avantajlarından biri, çevrimiçi eğitimin her yerde ve her zaman eğitim süresini en aza indirgeyerek gerçekleşebilmesidir - Mobil Öğrenme.

 

Perakende sektöründeki çalışanları eğitmek, birkaç engelle beraber, ilk olarak çalışanların daima sahada olması gerekliliği ile ilişkilidir. Bu zorlukları aşan e-öğrenme, Eğitim Yönetim Sistemi(LMS) üzerinden izlenip ölçülebilen interaktif ve etkili bir eğitim çözümü sunar.

 

Mikro-öğrenme formundaki e-öğrenme, ihtiyaç noktasında harika bir performans aracı olabilir ve öğrenmeyi pekiştirir. Bu, şu anlama geliyor: Eğer, bir perakende çalışanı ürün yetenekleri hakkında yeterince iyi değilse, basitçe e-öğrenme videosuna o anda giriş yapabilir. E-öğrenme platformu, perakende çalışanlarının uyum güncellemeleri hakkında öğrenmesini yada tanıtımı yapılan yeni bir ürünü göz önüne alarak hafızayı tazelemeyi sağlar. Bir ürün yada stratejide bir değişiklik varsa, perakendeciler kolayca e-öğrenme kursunu güncelleyebilir ve hedef çalışanlarına karşı görücüye çıkartabilir.

 

 

Sonuç

Perakende sektörü için e-öğrenme, inanılmaz yararlar sağlar. Perakende çalışanları, yüksek tamamlama oranları sonuçları olan mobil ve tabletler üzerinden e-öğrenme kurslarını almayı daha elverişli buluyorlar. Eğer hala yorucu ve sıkıcı eğitmen tarafından yönlendirilen geleneksel eğitimi yeğliyorsanız, o zaman en iyisini yapmak için yeniden düşünmenin ve e-öğrenmenin avantajını almanın zamanı.

Haber İçeriği Bulunamadı!